Wybór plastrów jest obecnie bardzo duży. Różnią się one chociażby pod względem materiału z którego zostały wykonane, wielkości, długości, kształtu czy też obecności opatrunku. Jakie są rodzaje plastrów? Jakie właściwości posiadają i kiedy z nich korzystać?
Plastry z opatrunkiem i bez opatrunku – kiedy je stosować?
Plastry sa jedny z podstawowych materiałów opatrunkowych. Trudno jest wyobrazić sobie dobrze skompletowaną apteczkę bez tych wyrobów. Szeroki wybór plastrów obecny jest na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/plastry.html. Plastry z opatrunkiem stosuje się przy różnego rodzaju ranach i skaleczeniach. Te o mniejszych rozmiarach są pomocne przy otarciach, a większe sprawdzają się przy opatrywaniu uszkodzeń o większych rozmiarach.
Plastry z opatrunkiem dostępne są często w zbiorczych opakowaniach, w których obecne są plastry o różnej wielkości i kształcie. Z powodzeniem przydają się one przy niewielkich, płytkich skaleczeniach i otarciach. Nie są one jednak jałowe, dlatego nie należy z nich korzystać przy ranach z objawami infekcji czy też głębszych lub bardziej rozległych zranieniach.
Oprócz plastrów z opatrunkiem dostępne są też plastry bez opatrunku, tzw. przylepce. W zależności od potrzeb można sięgnąć po przylepiec włókninowy, tkaninowy lub jedwabny. Przylepiec umożliwia stabilne przymocowanie opatrunku do rany. Służy też do mocowania wenflonów i innego rodzaju przyrządów medycznych do ciała. Plastry bez opatrunku mają różną długość i szerokość.
Plastry specjalistyczne, wodoodporne, transparentne – które z nich wybrać?
Do opatrywania ran przewlekłych, o większej powierzchni, a także ran pooperacyjnych wykorzystuje się specjalistyczne plastry, które wspomagają gojenie się skóry i leczenie rany. Przy łagodniejszych urazach można sięgnąć po standardowe plastry. Dostępne są też plastry dla dzieci (https://aptekadlarodziny.pl/plastry-dla-dzieci.html), które posiadają kolorowe nadruki. Wybór plastra z ulubioną postacią z bajki może zachęcić dziecko do noszenia opatrunku, a opiekunowi ułatwić zdezynfekowanie oraz opatrzenie rany.
Podczas kąpieli czy też przebywania na basenie/nad morzem z pewnością przydatne mogą okazać się plastry wodoodporne: https://aptekadlarodziny.pl/plastry-wodoodporne-i-wodoszczelne.html. Zabezpieczają one ranę przed przedostaniem się do niej wody. Chronią też przed jej zabrudzeniem się. Przy płytkich ranach ciętych pomocne są plastry do zamykania ran, powszechnie znane jako szwy zewnętrzne. Wspomagają one proces zamykania rany i zapobiegają pojawieniu się nieestetycznej blizny.
Przy nawracającej opryszczce warto wyposażyć się w plastry na opryszczkę, które wspierają proces gojenia się skóry i jednocześnie ograniczają ryzyko zarażenia wirusem opryszczki innych osób. Aby wspomagać proces tworzenia się blizny można natomiast sięgnąć po plastry na blizny. W razie potrzeby warto pamiętać, że dostępne są też plastry transparentne, które nie odznaczają się w istotny sposób od koloru otaczającej skóry. Plastry te można znaleźć na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/plastry-przezroczyste-transparentne-cieliste.html.